top of page

Izvjesna suvišnost svakodnevnice biva konvertovana u  prihvatanje perioda izolovanosti i borbe sa neočekivanim. Kao i svaki početak koji je pun izazova i odricanja tako je i ovaj za mene pa i ako se radi o jednoj zatvorenoj situaciji u kojoj nema razmišljanja o bilo kakvom suludnom dešavanju,u kojoj se stvaraju neke druge prepreke prateći svakodnevni tok razmišljanja i funkcionisanja.
Fotografije kao priča jednog perioda života u zatvorenom prostoru,mjestu,državi,sa ljudima i samim sobom. Ogleda se samoća,tok misli,borba za opstankom u smislu trazeći izlaz iz depresije koja ne pita da li može da uđe već nastupa kao da te već godinama dobro zna.
Lifeline za nekog govorna linija nekog spasilačkog ujedinjenja, spasavanje u datim situacijama, ali za mene linija života. Koja ne prestaje i nikad nema odmor koji bi mogla uzeti i preokrenuti ga u svoju korist, ne davajući ali i ne oduzimajući već je predstavljena kao knjiga,pismo,slika,fotografija sve što ostavlja jedan trag za sobom.




A certain redundancy of everyday life is converted into accepting a period of isolation and struggle with the unexpected. Like any beginning that is full of challenges and sacrifices, this one is for me, even if it is a closed situation in which there is no thinking about any insane event, in which some other obstacles are created following the daily flow of thinking and functioning.
Photographs as a story of a period of life indoors, in a place, in a country, with people and myself. It reflects loneliness, the flow of thoughts, the struggle for survival in the sense of looking for a way out of depression, which does not ask if it can enter, but acts as if it has known you well for years.
Lifeline for someone is a speech line of some saving unification, rescue in given situations, but for me, it is a line of life. Which does not stop and never has a rest that could take and turn it to its advantage, not giving but not taking away but is presented as a book, letter, picture, photograph everything that leaves a trace behind.

AFAD Bratislava
Studio Laboratory of Photography
Summer semester 2020
Student Name, Year: Milo Dajković, 2020 Erasmus  program
Pedagogue: Prof. Lubo Stacho
Mgr. Lenka Lukačovičová

bottom of page